Blogové príspevky

technologie

Chcem sa vas opytat na nazor na temu nad ktorou dlhsie premyslam. Pred takymi 10 rokmi som velakrat pocul ze technologie a pocitace dosiahli svoj strop a uz sa moc nemaju kam posuvat co v dnesnom svete znie ako hlupost kedze kazdy rok sa otvoria jedny dvere co nas postavi pred sto dalsich. Viem ze rovnaku vec si mohli povedat v kazdom obdobi poslednych sto rokov ale dnes naozaj zijeme v dobe kedy sa ani nestihneme ohriat pred prichodom uplne ineho sveta.

zobrali by sme ho?

Ak by sa nejaký občan úspešne otestoval (IQ nad 130), požiadal by o členstvo v našej organizácii ale vyjadril by sa nesúhlasne s dodržiavaním našich platných stanov. Prijali by sme ho medzi seba?

Na túto otázku sa dá celkom stručne odpovedať, preto prosím spisovateľov a slovných ekvilibristov aby písali v čitateľnej dĺžke :-)

Marián Zahradník

Riešenie sporov medzi členmi vramci organizácie Mensa

Obrázok na tému Spravodlivosť, Socha, Lady spravodlivosti. K dispozícii zadarmo.

Verím, že väčšina členov Mensy zaregistrovala pár mesiacov dozadu referendum o zmene ústavy Mensa International. Medzi zmenami boli aj zmeny stanov Mensy International týkajúce sa riešenia sporov medzi jednotlivými jej členmi. Keďže sú stanovy Mensy International nadradené našim, častokrát deravým stanovám, a aktuálne prebieha spor Sliva vs. Pinka, ponúkam prehľad konkrétnych zmien s komentárom, ako ich ja chápem. Nie som právnik, no pred nadchádzajúcim mimoriadnym zasadnutím „starej“ rady by som na túto novinku rád upriamil pozornosť.

 

To sa mi snáď iba zdá

Prečítal som si zoznam kandidátov do Rady a zbadal som tam osobu, ktorá bola do 20.5.2023 predsedníčkou volebnej komisie. Áno, ide o Gabrielu Masarykovú. V decembri vyrobila chaos s termínom volieb, na jar dostala Volebnú komisiu do časového stresu, keďže otáľala s prvým stretnutím doplnenej Volebnej komisie a teraz kandiduje do Rady? Čo robí Volebná komisia? Čo je to za orgán, keď ju napísali na volebný lístok? Podľa našich stanov môže člen Mensy kandidovať vo voľbách alebo byť členom Volebnej komisie – nedá sa oboje.

P.S. podobné postavenie má aj Eduard Oswald

Kontrolná skupina

Zaujíma ťa fungovanie a budúcnosť Mensy SR? 

Ako si predstavuješ existenciu a spolunažívanie členov Mensy v prostredí plnom inteligentných ľudí?

Ako sám seba vnímaš v tejto spoločnosti?

Akú pridanú hodnotu do nej prinášaš?

Pýtaš sa, čo členstvo v Mense predstavuje pre mňa?

Alebo si kladieš otázku, čo vieš ty sám urobiť pre to, aby bola Mensa lepšia?

 

Ako vnímaš prínos jednotlivých členov?

Ako sa ti javí práca Rady mensy a ostatných orgánov ako Kontrolná skupina, Ombudsman alebo Volebná komisia?

Slabá premena v šachu

Osem bielych pešiakov obsadzuje v základnom postavení šachovej hry kompletne druhú radu, ich čierne náprotivky zase siedmu radu šachovnice. Pešiak je najslabším kameňom na šachovnici, okrem neho sa tu nachádzajú ešte kráľ a ďalšie figúry (dáma, veža, jazdec, strelec). Pešiak je taký "ničotný", že dokonca ani nie je označovaný za figúru - je to len pešiak, pešec, sedliak, anglicky pawn, nemecky Bauer. Pešiaci tvoria akúsi obrannú stenu pred figúrami, ktoré stoja v základnom postavení na prvej, respektíve ôsmej rade.

Fotoarchív ako živý nástroj na vzájomnú výmenu fotografií z akcií

Zdá sa mi, že fotoarchív na webe Mensy funguje ako zamknutá výkladná skrinka, do ktorej nikto z nás nemá prístup a len zriedkavo tam niekto nejako "pretlačí" svoju malú zbierku fotografií.

Uvítal by som, keby fotoarchív na webe Mensy fungoval ako živý nástroj na vzájomnú výmenu fotografií zo spoločných akcií alebo aj z iných príležitostí. To znamená, že každý z nás by mal právo tam krátkodobo zverejniť vlastnú zbierku fotografií na nejakú tému, z ktorej by si ostatní mohli čokoľvek vybrať a odložiť do vlastného archívu.

Raz za 2 mesiace by sa na to prezrel poverený správca fotoarchívu a podstatne by to zredukoval, aby sa tam nehromadil neprehľadný balast. Najkrajšie fotky zo všetkých zdrojov by vybral a rozumne usporiadal tak, aby tvorili ucelenú, a pritom dostatočne prehľadnú prezentáciu každej akcie. Tak by sa prirodzene rozvíjal ďaleko bohatší, živší a krajší fotoarchív našej organizácie.

Samozrejme, takýto správca, alebo skôr kurátor fotoarchívu, by musel mať dobrý vkus a vizuálne cítenie, aby výsledné obrazové príbehy potešili naše oči smiley

Ad: KONŠPIRAČNÉ TEÓRIE ALEBO SME V STUDENEJ INFORMAČNEJ VOJNE?

Takže máme za sebou ďalšiu klubovňu. Táto bola ale čímsi výnimočná. Zatiaľ čo všetky, na ktoré si pamätám priniesli niečo zaujímavé, podané obvykle nejakým špecialistom vo svojom odbore, táto nám poskytla len manipuláciu v najčistejšej forme. Konštrukcia prezentácie bola nasledovná:

1. Na tejto webovej stránke som našiel nepravdu -> tento WEB šíri klamstvá,

Stránky