Fotoarchív ako živý nástroj na vzájomnú výmenu fotografií z akcií

Úvod

Zdá sa mi, že fotoarchív na webe Mensy funguje ako zamknutá výkladná skrinka, do ktorej nikto z nás nemá prístup a len zriedkavo tam niekto nejako "pretlačí" svoju malú zbierku fotografií.

Uvítal by som, keby fotoarchív na webe Mensy fungoval ako živý nástroj na vzájomnú výmenu fotografií zo spoločných akcií alebo aj z iných príležitostí. To znamená, že každý z nás by mal právo tam krátkodobo zverejniť vlastnú zbierku fotografií na nejakú tému, z ktorej by si ostatní mohli čokoľvek vybrať a odložiť do vlastného archívu.

Raz za 2 mesiace by sa na to prezrel poverený správca fotoarchívu a podstatne by to zredukoval, aby sa tam nehromadil neprehľadný balast. Najkrajšie fotky zo všetkých zdrojov by vybral a rozumne usporiadal tak, aby tvorili ucelenú, a pritom dostatočne prehľadnú prezentáciu každej akcie. Tak by sa prirodzene rozvíjal ďaleko bohatší, živší a krajší fotoarchív našej organizácie.

Samozrejme, takýto správca, alebo skôr kurátor fotoarchívu, by musel mať dobrý vkus a vizuálne cítenie, aby výsledné obrazové príbehy potešili naše oči smiley

Skúsenosť z konkrétnej akcie

V roku 2012 som sa zúčastnil na jesennom stretnutí Mensy v Ždiari a od účastníkov som zozbieral kvantum fotoghrafií z akcie. Hľadal som možnosť uploadnuť ich niekam na web Mensy a myslel som si, že to bude rutinná záležitosť. Keďže spoločných akcií v Mense už bolo veľa a máme tu aj SIG Foto, myslel som si, že fotky stačí „naliať“ niekam na web Mensy alebo do mensáckej zóny na nejakom svetovom foto-serveri. Že účastníci akcií to môžu vykonať aj sami a že ostatní si zo spoločnej zbierky na webe vyberú niečo do vlastného archívu. Mňa osobne to vtedy zaujímalo najmä preto, že na akciu som si zabudol zobrať vlastný foťák ...

Neskôr sa ukázalo, že na intranete Mensy síce existuje fotogaléria, ale tá neponúka možnosť priameho vkladania fotografií zo strany používateľov. A vkladať fotky priamo na server ako správca systému je vraj zložité a najlepšie bude, „keď si to urobím sám.

Náhradné riešenie v externom prostredí

Na stretnutí som dostal zbierky fotiek od 7 účastníkov (väčšinou v neupravenom stave) a všeobecný súhlas na vytvorenie „nejakej“ spoločnej webovej galérie. Uložiť ich na nejaký verejný web som si netrúfol, lebo vraj niektorí účastníci veľmi nechcú svoje fotky dávať do verejného prostredia, aj keby tam boli chránené heslom. Tak som musel hľadať iné riešenie. Predseda Mensy mi vtedy ponúkol prístupové práva na interný web Mensy, ale s technológiami Linux nepracujem, tak som sa rozhodol použiť radšej náš firemný server s technológiami Microsoft .NET. Výsledné riešenie z roku 2012 nádete tu:

Táto stránka obsahuje 1.1 GB fotiek z uvedenej akcie. Potenciálne sa mohla využívať aj ďalej, ale prakticky by to nebolo jednoduché kvôli prístupovým právam. Stránka totiž nebola integrovaná s hlavným webom Mensy a techniky externej autentifikácie webu prostredníctvom iného webu boli vedy ešte neboli rozvinuté.

Ukončenie prevádzky náhradnej stránky

Po takmer 6 rokoch prevádzky je čas ukončiť tento experiment. Stovky nevytriedených fotografií z roku 2012 už nie sú horúcou témou a môžu poslúžiť len ako podklad na zostavenie súhrnnej prezentácie v oficiálnej fotogalérii na webe Mensy.

Preto v nedeľu 10.6.2018 tento náhradný fotoarchív odstránime z nášho webového servera a všetky fotografie nenávratne zmažeme.

Chceme komfortnejší fotoarchív na oficiálnych stránkach Mensy ?

V roku 2012 môj experiment s komfortnejším fotoarchívom nikoho veľmi nezaujal. Neviem, ako si dnes ľudia vymieňajú fotky po jednotlivých akciách Mensy a či je v tom nejaký systém. Ale oficiálny fotoarchív na stránkach Mensy je stále veľmi skromný.

Aby som túto tému definitívne uzavrel, s odstupom času sa Vás chcem spýtať:

 • členovia Mensy - chceli by ste mať spoločnú platformu na vzájomnú výmenu fotografií po akciách a bohatší fotoarchív na stránkach Mensy ?
 • správca webu - dalo by sa vytvoriť interaktívne prostredie na prácu s fotoarchívom na stránkach Mensy ?
 • vedenie Mensy - našiel by sa niekto, kto by bol ochotný a schopný redakčne spravovať fotoarchív ako kurátor na základe "ľudovej tvorivosti" členov Mensy ?
 • mohol by niekto na túto tému vytvoriť elektronické hlasovanie pre členov Mensy niekde na webe, by sme technickou diskusiou zbytočne nezaťažovali polnočné maily ?

Srdečne pozdravujem a prajem pekný zvyšok víkendu

Stano Sýkora

Počet komentárov: 8

Obrázok používateľa Peter Morávek

 

Trochu ťažšie sa odpovedá na toľko bodov naraz, ale pokúsim sa. :)

 


Zdá sa mi, že fotoarchív na webe Mensy funguje ako zamknutá výkladná skrinka...

O administráciu fotogalérie už dlhšie nikto nemal záujem. :( Zablokovaná je najmä preto, že náš súčasný priestor je obmedzený. Keby tam niekto nahádzal RAW fotky, voľné GB by boli hneď preč . :)

Napr. aj videá sú umiestnené na YouTube.


"... živý nástroj na vzájomnú výmenu fotografií"

Toto by sa dalo nahradiť napr. zdieľaním fotiek cez Google Photos, OneDrive alebo inú službu, zdieľajúci člen tu má všetky práva. Avšak takéto fotky by nemohli byť v oficiálnej fotogalérii, lebo by kedykoľvek mohli "zmiznúť", keď by ich daný člen prestal zdieľať alebo ich vymazal zo svojho úložiska.


A vkladať fotky priamo na server ako správca systému je vraj zložité a najlepšie bude, „keď si to urobím sám“.

V roku 2012 bol starý a roztrieštený systém, avšak nemám presne prehľad, ako veľmi to tam bolo náročné. Ale v novom systéme sa to dá veľmi jednoducho, stačí byť len "správcom galérií". Verím teda, že nový intranet má komfortnejší fotoarchív, avšak za súčasných podmienok musí byť obmedzený.


"správca webu - dalo by sa vytvoriť interaktívne prostredie na prácu s fotoarchívom na stránkach Mensy ?"

Teoreticky by bolo možné vytvoriť nový typ obsahu napr. "fotogaléria na zdieľanie", kde by sa vložil link na cloud službu a fotky by sa tam dali ľahko dohľadať aj prezerať.

Obrázok používateľa Stanislav Sýkora

Pred 2 týždňami som sem pridal námet na vytvorenie interaktívneho fotoarchívu, ktorý by podporil vzájomnú výmenu fotografií v rámci Mensy. Konštatujem, že tento námet doteraz nepodporil nikto z vedenia Mensy, žiadny člen Mensy a ani špecialisti na fotografie zo SIG Foto (ak to ešte existuje).

Veľmi oceňujem, že sa ozval správca webu Peter Morávek s úvahami o implementačných možnostiach. Ale vzhľadom na všeobecný nezáujem o túto problematiku si myslím, je úplne zbytočné sa mojim návrhom ďalej zaoberať. Zjavne bol mimo súčasnej reality, hoci celkom nechápem, ako to ľudia riešia v konkrétnych situáciách - možno si každý sám nafotí všetko čo potrebuje (ako japonskí turisti) alebo sa ľudia vždy ad hoc dohodnú, že niekto niekde niečo zverejní.

Mimochodom, nedávno sme videli zmienku o fotosúťaži MI a nebolo by zlé vidieť nádejné príspevky aj na našom webe.

Pár slov k technickým otázkam:

Prekvapilo ma, že limitujúci by mohol byť objem fotografií na webe, lebo 1 GB diskovej kapacity je dnes už veľmi lacný. Ale na virtuálnom serveri to môže byť záťaž.

Jednoduchá možnosť na zverejnenie odkazu na osobný fotoarchív člena by mohla veľmi pomôcť. Ale žiadalo by sa k tomu:

 • stanoviť univerzálnu licenčnú dohodu, že každý člen Mensy si môže prevziať hociktorú fotku do svojho osobného archívu
 • v oficiálnom fotoarchíve Mensy zbierať odkazy na takto ponúknuté osobné zbierky fotografií
 • raz za čas vybrať a prevziať najlepšie fotky do oficiálneho fotoarchívu Mensy

Stano Sýkora

Obrázok používateľa Katarína Frost Nielsen

neviem ako je to s ochranou osobných údajov, ale GDPR dosť obmedzuje čo sa týka fotografií.

MS Office dáva 1TB priestoru ak si kúpite Office 365 napr. Home a to pre 5 používateľov, ale zdieľať sa dajú dokumenty a foto verejne

alebo je aj pre neziskovky ponuka zadarmo - do 300 používateľov aj s mailom atď, prípadne pre viac je už platené, viď tu:

https://products.office.com/sk-sk/nonprofit/office-365-nonprofit-plans-a...

možno sú aj iné možnosti.

Ale myslím si, že tu to funguje tak, že nie "malo by byť" alebo "nech niekto urobí", ale "viem (a chcel by som) urobiť" :-)

Obrázok používateľa Stanislav Sýkora

Minulý týždeň som tu stiahol svoj námet na vytvorenie interaktívneho fotoarchívu na webe Mensy, ktorý mal slúžiť na vzájomnú výmenu fotografií - lebo tu nezískal takmer žiadnu podporu. Zároveň som zrušil súbežný fotoarchív na našom firemnom webe, kde som kedysi experimentálne zverejnil cca 500 nevytriedených fotiek z jesenného stretnutia Mensy v roku 2012 v Ždiari. Pochádzali od 8 autorov a zaberali spolu 1.1 GB.

Tento víkend som fotky zrevidoval, zredukoval na necelých 100 kusov, tematicky zoskupil do 8 adresárov a v rámci nich nejako usporiadal. V takomto tvare si ich odložím v osobnom archíve ako milú spomienku na stretnutie. Pre mňa bolo osobitne významné aj preto, že na stretnutí bol so mnou aj syn Marek vo veku 12 rokov, čo bol krásny vek v porovnaní s dneškom ... ;-)

Na tomto mieste sa chcem krátko podeliť so skúsenosťami zo spracovania fotiek, lebo niečo podobné sa môže stať aj iným, keby chceli trocha popracovať pre Mensu:

 1. Vytriediť a spracovať 500 fotiek je milá zábavka, ale chce to naozaj kopec času - hodne viac ako 1/2 dňa. Ale to už asi tušíte.
 2. Mať k dispozícii 8 zbierok od rôznych autorov je obrovská výhoda, lebo každý z nich fotí trochu inak a každému z nich sa občas podarí lepšie zachytiť niečo iné.
 3. Pri väčšom počte rôznych aktivít na akcii je dobré výslednú zbierku fotiek rozdeliť na viac tematických blokov. V našom prípade to boli zaujímavosti v okolí miesta stretnutia, návšteva hvezdárskeho observatória, návšteva Belianskej jaskyne, okolie Štrbského Plesa, vylet do nižších kopcov v Belianskych Tatrách, náročnejší výšlap pre odvážlivcov do vyšších polôh v tatranských sedlách, večerná šifrovačka a niečo viac o ľuďoch - účastníkoch.
 4. Takéto preskupenie fotiek však nie je celkom jednoduché. Najprv treba identifikovať zmysluplné tematické bloky, fotky jednotlivých autorov čo najvernejšie preskupiť do týchto blokov, v názve každej fotky zachovať meno jej autora, porovnať a vytriediť duplicitné fotky v rámci blokov, niektoré fotky technicky upraviť - otočiť alebo orezať, aby vynikol nejaký detail - napr. kamzík v diaľke.
 5. Na záver treba fotky nejako usporiadať, aby sa na to dalo pozerať.

(celkom som zvedavý, či sa na niečo také ešte niekedy niekto podujme)

Môj výsledný výber fotiek zo stretnutia je ešte stále dosť široký, čo je dobré ako spomienka pre priamych účastníkov akcie. Predpokladám, že do dlhodobého fotoarchívu na webe Mensy z toho správca webu vyberie možno tretinu ako ukážku pre ostatných členov, ktorí tam neboli.

Ak by niekoho zaujímala moja výsledná zbierka fotiek z tejto akcie, na niekoľko dní som ju zverejnil na mojom OneDrieve na tejto adrese:

https://1drv.ms/f/s!Aor2KrW_WyEKpDhAUuCFSgdlq4fx

Ďakujem Vám za trpezlivosť a sľubujem, že už s týmto nebudem viac otravovať. Lebo celý tento text sa asi objaví v polnočnom maile, čo sa mi zdá dosť nešťastné.

Stano Sýkora

Obrázok používateľa Marián Zahradník

... šupni ich do FOTOGALÉRIE :-)

Obrázok používateľa Marián Zahradník

Stano, od roku 2005 som vytváral skoro z každej akcie výber fotografii, ktoré sú stále k dispozícii v zložke FOTOGALÉRIA. Sem tam sa našiel aj iný zanietenec, ktorý tam prispel. V poslednej dobe ma baví (aj sa mi zdá lepšie) robiť z našich akcií videá. K týmto aktivitám Ti stačí, keď Ti dá Peťo Morávek prístupové práva. A samozrejme musí byť záujem a ochota darovať svoj čas ostatným našim členom. A práve to je najväčší problém. Raz som nemal čas prísť do klubovne, tak som oslovil členov (https://www.mensa.sk/forum/o-webe-mensy/video-klubovna) - žiadna odozva :-/.

Čiže: stačí len ochota

Prípadne: keď sa nechce, to je horšie ako keď nemôže :-)

Obrázok používateľa Stanislav Sýkora

Peťovi Morávkovi ako správcovi webu som už písal, že nie som vhodný typ na dlhodobú správcu fotoarchívu Mensy. Som už vetchý starček nad hrobom a chodím na veľmi málo akcií Mensy, takže by som sa v tom len ťažko orientoval. Navyše, za dlhé roky dozadu nemám vytriedený ani svoj vlastný rodinný archív fotiek.

Peťo sľúbil, že tento Ždiar tam zaradí on, a čo bude ďalej, to je už na mloadších. Ja som len navrhol, ako by to mohlo fungovať lepšie.

Ešte chcem dodať, že videozáznamy z bratislavskej klubovne považujem za obrovský prínos a k niektorým z nich sa vraciam aj dodatočne. Veľmi pekne ďakujem za túto iniciatívu.

Obrázok používateľa Marián Zahradník

:-)