technologie

Chcem sa vas opytat na nazor na temu nad ktorou dlhsie premyslam. Pred takymi 10 rokmi som velakrat pocul ze technologie a pocitace dosiahli svoj strop a uz sa moc nemaju kam posuvat co v dnesnom svete znie ako hlupost kedze kazdy rok sa otvoria jedny dvere co nas postavi pred sto dalsich. Viem ze rovnaku vec si mohli povedat v kazdom obdobi poslednych sto rokov ale dnes naozaj zijeme v dobe kedy sa ani nestihneme ohriat pred prichodom uplne ineho sveta. Prichod AI a ostatnych techologii v dnesnej forme len nabada k myslienke kolko moznych smerov a scenarov a kolko pomoci vo vede umoznia v nasledujucich rokoch a kedze sme ako na beziacom pase z ktoreho sa neda zist myslite si ze existuje finalny vynalez? Co ak sa podari spojit kvarky a galakticke filamenty v teoriu vsetkeho teda jedinu rovnicu? Co ak badavy tvor nebude mat po com badat? Vyriesi nekonecna sila vo fyzickom svete nase konflitky v tom duchovnom (vnutornom)? Kam by to vobec viedlo s konfliktnou naturou cloveka? 

Predbiehame prirodu a medicina je dokazom ze si svet ohybame podla svojho obrazu.

"Čím viac o tom premýšľam, tým viac som presvedčený, že nikto sa skutočne nebojí, že umelá inteligencia prebere kontrolu nad svetom alebo niečím podobným. Čo ich skutočne desí je, že niekto by mohol dokázať, raz a navždy, že vedomie môže vzniknúť z hmoty. A trochu chápem, prečo to považujú za také desivé. Ak dokážeme vytvoriť bytosť s vedomím, čo to znamená pre dušu? Bez záhady, ako by sme mohli vidieť samých seba ako niečo iné ako stroje? A ak sme stroje, akú nádej máme, že smrť nie je koniec? Čo ľudí naozaj desí, nie je umelá inteligentná technológia v počítači, ale "prirodzená" inteligencia, ktorú vidia v zrkadle."

Musim priznat ze ste ma presvedcili ze veci nebudu len take ciernobiele ako som ich najprv videl preto som moj predosly blog zmazal a chcel by som zacat znova.

Počet komentárov: 3

Obrázok používateľa Pavol Feranec

Osobne sa nebojím AI, pretože zatiaľ žiadnu reálnu AI nevidím. Je to všetko stále len nový buzzword ako predtým blockchain, po ktorom sa zľahla zem, či kvantové lámanie šifier. Vidím všade iba lepší machine learning. chatGPT je primárne určený na syntézu reči, aj keď sa vytvárajú rôzne moduly, aby vedel napr. matematiku. Na AI je väčší odporník ale Andrej Lúčny, od ktorého sú na Mensa Youtube kanály záznamy prednášok.

Medicína je stále v plienkach, nevieme sa zbaviť akéhokoľvek vírusu. HIV vieme iba potláčať, aby sa nerozvinulo do AIDS, no vyliečiť stále nevieme. Už len taký herpes ostáva permanentne v ľudskom tele a pri oslabení imunity sa prejaví na ústach. Ženám dokáže spôsobiť rakovinu. Žiadne autoimunitné ochorenia sme nedokázali zvládnuť, Alzheimer a Parkinson sú strašiaci čoraz mladších ľudí, mensanov nevinímajúc. Nevieme dosiahnuť podľa mňa vačšie pokroky, pretože vyžadujeme work/life ballance a nechce sa nám odsedieť si poznanie a zhumplovať telá pri výskume. Radšej ideme do fitka alebo k holičovi pestovať si hipsterskú briadku a páčiť sa ženám či prinajhoršom samým sebe. Ak raz skutočne príde AI bez nutnosti work/life BS, možno za nás urobí ten prelom v medicíne, po ktorom prahneme. Ľudia to už určite nebudú.

Ja očakávam od AI, že za ľudí autonómne urobí základne na Mesiaci a na Marse, aby sme nemuseli posielať živých ľudí na smrť či dlhodobú samotu. Keďže na Mars doletí signál so značným oneskorením, je nutné aby tam boli aj samorozhodujúce sa stroje. Akonáhle sa toto udeje, potom sa môžme baviť o AI miesto strojového učenia a predikcie.

 

Filozofovanie o duši, Bohu a živote po smrti pre mňa nepatrí do IQ skupiny, pretože tam sa obvykle vypína rácio a nastupujú iracionálne pocity resp. občas aj iné omamné látky, aby odstavili mozog. Odporúčam nezaťažovať sa tým a nechať túto sféru iným.

Obrázok používateľa Miroslav Macko

Cim viac vieme, tym menej vieme. Dnes spekulovat nad tymto: "Co ak badavy tvor nebude mat po com badat?" mi pride trochu predcasne, Ved sme este nezmapovali ani len vsetky zivocichy na susi nieto este v oceanoch. Po mesiaci sa poprechadzalo zopar chlapikov a na Marse niekolko vozitok. O samych sebe mame este hodne co badat, mysel, pamat, sny. Kam sa pozries je vela co objavovat a len co objavis jednu vec, za nou hned nachadzas dalsie otazniky. 

Nemozes sa na buduce objavy divat dnesnymi ocami, lebo nevies kam vsade sa posunieme v buducnosti a ake nove horizonty sa nam otvoria. 

Obrázok používateľa Marek Murcin

https://www.kqed.org/arts/13906656/a-bay-area-mans-1953-prophecy-predict...

Nevieme si predstavit jak nerealne muselo zniet predpoved smartphone v obdobi kedy ludia poriadne nemali zavedeny plyn a elektrinu v domoch a jediny dostupny dopravny prostriedok bol kon. Presne predpovedat co nas caka samozrejme nemozeme to je pravda ale pri pohlade na poslednych 100 rokov a porovnani s poslednymi 20timi si mozeme len predstavit akym smerom a rychlostou sa budu veci menit. Vieme hrubu predpoved udalosti v pozorovatelnom vesmire preco by bolo predcasne uvazovat nad moznymi udalostami na zemi ktorych sa ludia doziju?:)