Klubovňa s Jakubom Tekeľom

máj
16
máj/16 18:00 - máj/16 20:00

Staré lýceum

Konventná 15

Bratislava - Staré Mesto

Vlastnosti a identifikácia kvalitných správ a médií

Od úsvitu histórie mali ľudia potrebu prenášať informácie na diaľku. Starovekí vládcovia, velitelia, stavitelia, obchodníci, kňazi, sudcovia pri svojej práci bežne komunikovali s osobami, s ktorými sa nikdy osobne nestretli. Či sa jedná o papierovú encyklopédiu, televíznu reportáž, webovú stránku ministerstva, pracovný email, šifrovanú správu, anonymné udanie, reklamný leták alebo klebetu z krčmy, idea je rovnaká. Médium je akýkoľvek informačný kanál, ktorý umožňuje prenos informácie na diaľku - či už fyzickú alebo časovú.

Existujú univerzálne vlastnosti, ktoré je možné aplikovať na každé médium, ako napríklad spoľahlivosť, rýchlosť, relevancia, konzistencia, dostupnosť, cena, trvanlivosť, bezpečnosť, interaktivita... Hoci technické prevedenie a obsah médií sa v priebehu dejín menili, tieto popisné vlastnosti sú konštantné.

Na prednáške sa budeme zaoberať informačnými kanálmi bežného života, z ktorých čerpá správy väčšina občanov. Nebudeme menovať konkrétny zoznam kvalitných či nekvalitných zdrojov. Namiesto toho vysvetlíme postupy, ako môže každý zhodnotiť dôveryhodnosť médiá sám, a to nezávisle od jeho obsahu.

Prednášajúci: Ing. Jakub Tekeľ je absolvent fakulty informatiky a informačných technológii. Má niekoľkoročné profesionálne skúsenosti s elektronickým overovaním dokumentov, elektronickým podpisom a šifrovaním.

Link na online naživo aj online: https://us06web.zoom.us/j/85630494091?pwd=zxZZxxisGPUQZ29onAMwRaja8y0g8b.1

Slovenské printové médiá získali vlani viac peňazí na reklamu - Index SME

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.