Klubovňa s Andrejom Lúčnym

máj
30
máj/30 18:00 - máj/30 20:00

Staré lýceum

Konventná 15

Bratislava - Staré mesto

Parazity očami informatika

Prečo ovce nespásli všetku trávu a potom neumreli od hladu? Prečo by novorodenec v úplne sterilných podmienkach zahynul? Skamarátil sa náš dávny predok so škvrnitým týfusom?
V prírode sa hojne vyskytujú organizmy, ktorých životným prostredím sú aspoň v určitom období ich života iné organizmy. Zaoberáme sa otázkou ich významu z hľadiska evolúcie druhov a udržiavania rovnováhy v prírode. V priebehu evolúcie sa organizmus začínajúci ako parazit, mení v dôsledku mutácii hostiteľa na endosymbionta, až sa nakoniec môže stať zabudovaným modulom, ktorý sa nakoniec pokladá za integrálnu zložku pôvodného hostiteľa. V prípade, že sa tento organizmus sťahuje medzi viacerými hostiteľmi, je zase veľmi dôležitým faktorom rovnováhy v prírode a jeho odstránenie, zdanlivo prospešné, môže viesť k vážnym následkom na celom ekosystéme.

Prednášajúci: RNDr. Andrej Lúčny, PhD., mensan,  do nedávna pôsobil niekoľko rokov  na Katedre aplikovanej informatiky na Matfyze v Bratislave, kde vyštudoval (pod vedením prof. Jozef Kelemena) odbor umelá inteligencia a získal doktorát z aplikovanej informatiky. V súčasnosti pôsobí v komerčnej sfére (MicroStep-MIS, ME-Inspection). Je spoluzakladateľom občianskych združení Robotika.SK a Trojsten. Istý čas pôsobil ako hlavný porotca Central European Regional ACM Programming Contest a je pravidelným porotcom súťaže mobilných robotov ISTROBOT.

Link na online v reálnom čase: https://us06web.zoom.us/j/86561602254?pwd=vqR5rbxy1Csm6rs5EsaPrDIJXFpZ2a.1

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.