JESENNÉ STRETNUTIE 2023 ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA

sep
13
sep/13 15:00 - sep/17 11:00

Penzión Hedera
Zemplínska šírava - stredisko Kamenec

072 36  Kaluža

Jesenné stretnutie Mensy Slovensko sa tento rok uskutoční na Zemplínskej šírave v termíne 13.9. až 17.9. Tešíme sa!

Zemplínska šírava, v minulosti nazývaná Vihorlatská nádrž, je vodná nádrž na východnom Slovensku v povodí Bodrogu pod Vihorlatskými vrchmi. Je druhou najväčšou vodnou priehradou na Slovensku podľa plochy hladiny a zároveň treťou najväčšou na Slovensku podľa celkového objemu vody (po Liptovskej Mare a Oravskej priehrade). Je obľúbenou turistickou destináciou so siedmimi rekreačnými strediskami. Okrem rekreácie slúži na zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy Východoslovenskej nížiny, na ochranu pred povodňami a ako vodný zdroj pre priemysel. Východná časť nádrže je chráneným areálom.

V okolí sa nachádza veľa zaujímavých miest, ktoré budeme mať možnosť spoznať na tohtoročnom jesennom stretnutí.

 

Ubytovanie máme zabezpečené v Penzióne Hedera, kapacita je 50 miest. Poponáhľajte sa s registráciou.

Ubytovanie stojí 18 € plus 1 € mestská daň na 1 osobu na 1 noc. Prehľad izieb je v tabuľke.

Budeme mať možnosť stravovania priamo na ubytovaní, raňajky formou bufetu za 6€ a večere za taktiež 6 €.

Penzión disponuje súkromným vyhrievaným bazénom, ktorý môžeme využívať bezplatne, takže si nezabudnite pribaliť plavky. wink

Nachádza sa tam aj bowling, ktorý je spoplatnený 10 € na 1 hodinu na 1 dráhu. Na jednej dráhe môžu hrať maximálne 10.

V blízkosti sa nachádzajú reštaurácie.

PROGRAM:

Streda 13.9.

Hvezdáreň 19:00 - kapacita hvezdárne je obmedzená, takže je tento program rozdelený na dva večery. Poprosím, kto môže a príde už v stredu, aby sa prihlásil na tento termín. Budeme mať prednášku a v prípade priaznivého počasia aj pozorovanie.

Štvrtok 14.9.

Starina 10:00 - táto vodná nádrž zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko a je najväčšou nádržou na pitnú vodu v strednej Európe. Čaká nás exkurzia do jej útrob aj s výkladom. Bude to trvať cca 2 hodiny a čaká nás mnoho schodov. Bohužiaľ deti nemajú prístup na túto akciu. Od ubytovania je Starina vzdialená 1 hod. a 15 min. autom.

Obed 13:30 - bližšie info bude doplnené.

Viniansky hrad a Vinianske jazero 15:00- vyšliapeme spolu na Viniansky hrad, ktorý je zrúcaninou gotického hradu. Bude nás tam čakať kastelán a porozpáva nám zaujímavosti z histórie hradu. Vedú k nemu rôzne trasy, 15 min., 40 min. a 1 hod a 20 min. Potom si môžete užiť krásu Vinianskeho jazera, osviežiť sa v ňom, prípadne si vychutnať kávu v jednom z množstva podnikov v okolí. 

Hvezdáreň 19:00 - hvezdáreň pre druhú skupinu, ktorá nebola v stredu, keďže kapacita hvezdárne je obmedzená. Budeme mať prednášku a v prípade priaznivého počasia aj pozorovanie.

Piatok 15.9.

Morské oko 9:00 - je jedno z najkrajších zátiší na Slovensku. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu. Od parkoviska prejdeme 15 minút k Morskému oku, prípadne pre turistov je vhodná  trasa 2 a pol hod. z obce Remetské Hámre. Vydáme sa na prechádzku okolo jazera, lesná cestička vedie cez Vihorlatský prales.

Obed 12:00 - bližšie info bude doplnené.

Zipline Beňatina 14:00 - kto má odvahu a chce si jesenné stretnutie spestriť adrenalínovým zážitkom, bude mať možnosť spustiť sa na zipline s dĺžkou 180 m, 35 m ponad vodnou hladinou. Cena je 10 € na osobu. Vekové obmedzenie je od 10 do 99 rokov. laugh

Zemplínske múzeum a občerstvenie 16:00 - prehliadka kaštieľa aj so sprievodcom. Následne nás pohostia (pagáče, jednohubky, víno, káva, voda...) v priestoroch stredovekej pivnice. Cena vstupného vrátane občerstvenia je 12,50 €.

Sobota 16.9.

Šifrovačka 9:00 - Miro Macko nám potrápi mozgové závity tradičnou skvelou šifrovačkou.

Opekačka 17:00 - na ubytovaní máme k dispozícii gril aj ohnisko, takže kto má chuť, môže si doniesť veci na gril a/alebo opekanie.

Nedeľa 17.9.

Plavba 10:00 - na záver stretnutia si užijeme plavbu výletnou loďou po Zemplínskej šírave. Plavba trvá 50 minút, cena je 7 € za dospelého a 3 € za dieťa do 12 rokov.

Samozrejmosťou sú každý večer aktivity ako spoločenské hry a kvízy.

Zmena programu vyhradená.

 

Pripravili sme pre vás aj tematické tričko, cena je 8,20 €. Farba je biela, gramáž 190, 100% bavlna. Strih je na výber klasický pánsky (unisex) alebo jemne zúžený dámsky. Pozrieť a objednať si ho môžete cez tento formulár do 15.8:

https://forms.gle/w7fpD2YZDt8MLRvt8

 

Záujemcovia o účasť na stretnutí sa zaregistrujte na tejto stránke. Napíšte mi prosím kontakt na seba. Potom sa prekliknite do google tabuľky, ku ktorej dostanete prístup na vyžiadanie a vyplňte prosím dva hárky - hárok ubytovanie a hárok akcie:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1dVxv9fqbSK4-gyfCyuoigp4lwDUCCMJ6w8-HGX5lG3o/edit?usp=sharing

Registračný poplatok za stretnutie je pre člena 5 €, pre nečlena 8 €. (Registračný poplatok neplatí doživotný člen, člen so zlatým a strieborným členstvom a účastník, ktorý pripraví na večer nejaký dopredu schválený program.)

Záloha je 20 € a je splatná 15.8.2023.

Celkovú sumu je potrebné uhradiť do 31.8.2023.

Číslo účtu: SK29 8330 0000 0021 0070 7619 

Variabilný symbol: 86662023

Do poznámky prosím uveďte Sirava a vaše meno.

Dúfame, že sa mensanom zo západu zapáči výlet na ďaleký východ a zároveň verím, že priláka aj nových miestnych členov. blush

Tešíme sa na vás. 

Dália Tomášová a Tamara Krčík Babjáková

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.