Exkurzia do rakúskej jadrovej elektrárne Zwentendorf

júl
07
júl/07 10:00 - júl/07 12:00

AKW Zwentendorf

Sonnenweg 1

3435 Zwentendorf an der Donau

Rakúsko

https://goo.gl/maps/HzbEp6q3SDFBpoyt7

 

Vieš, že Rakúsko v roku 1978 po spolitizovanom referende najtesnejšou väčšinou odmietlo uvedenie dokončenej jadrovej elektrárne Zwentendorf do prevádzky? Že chodia slovenskí študenti technických vysokých škôl experimentovať do Viedne na ich funkčný reaktor, keďže aj na Slovensku sa po Nežnej revolúcii už nenašla vôľa na navezenie jadrového paliva do nášho experimentálneho reaktora v blízkosti bratislavského MatFyzu?

reaktorová hala

Tieto a aj ďalšie otázky sa môžeš spýtať na prehliadke jedinej rakúskej jadrovej elektrárne Zwentendorf, vzdialenej necelé 2 hodiny autom od Bratislavy v povodí Dunaja. Vydáme sa tam spolu dňa 7. Júla 2023, na kedy máme o 10:00 zarezervovaný termín prehliadky. Počet miest je limitovaný na max. 50 – 2 možné skupiny po 25 ľudí. Keďže elektráreň nikdy nebola sprevádzkovaná, nehrozí žiadne riziko ožiarenia.

 

Prehliadka je možná pre všetkých od 15. roku života. Kvôli schodom sa neodporúča pre ľudí s vážnymi pohybovými obmedzeniami, no ak vieš vyjsť pár schodov hocijakým spôsobom, smelo sa prihlás. Odporúčajú pevnú obuv a netolerujú návštevníkov pod vplyvom alkoholu.

 

Prehliadka bude v angličtine.

 

Malá ochutnávka toho, čo uvidíme, je na tejto stránke: https://www.zwentendorf.com/de/virtuelle-tour/

 

Poplatok: 25 EUR za samotnú prehliadku poslať vopred na účet Mensy (IBAN: SK29 8330 0000 0021 0070 7619, SWIFT/BIC: FIOZSKBA) s variabilným symbolom 80122023 . Do poznámky pre príjemcu platby prosím uveďte: Zwentendorf 2023 <<Priezviska osob, za ktoré platíte>>.

 

Dopravu si musíme zabezpečiť vo vlastnej réžii. Vytvoril som dotazník (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSckXPjwFiFOPpkHCADbd31DY-JLQthKz4dXPaMkPSnCH_XgTg/viewform ), kde poprosím každého prihláseného, aby na seba nechal kontakt a aj informáciu, či potrebuje odvoz prípadne vie poskytnúť miesto niekomu ďalšiemu vo svojom aute/motorke. Pevne verím, že sa nám spoločne podarí dopraviť sa na exkurziu a patrične si ju aj užiť.