On-linová klubovňa - zoomovňa : Tuning mozgu

 
Máme tu druhú z troch prednášok o MOZGU mensana Tomáša Trníka,
 
na konci ktorých bude veľké finále - čo do pekla  to vedomie je:-)  Nebojte urobím všetko preto, aby sa to dozvedeli len tí najvytrvalejší:-) Áno nebudem sa hrať na múdreho, ani vedecky podkutého, ale na bratislavského nie-kaviarenského Jara Cimrmana - teda vtipného..  Po prvej epizóde, kde som len oprašoval znalosti z 3 roky starej prednášky, som bol upozornený na pár chyb, ale naštastie z pohľadu nášho cieľa - čo je to to vedomie, bezvýznamných. Nakoniec to aj tak bolo na niečo dobré, lebo sme našli pár zaujimavých faktov o mozočku a gangliách.
 
Druhá časť, (pôvodne to mala byť len 1,5 časť:-) bude o úplnej klasike, ako sa starať o mozog, ale keďže som zistil, že som objavil teplú vodu, (ohľadom fungovania pamäte, až na tu krátkodobú/pracovnú) , tak som epizódu Ii. spojil s epizódou II., kde po ľahko "vygóogliteľnom" úvode (ako sa starať o mozog) si povieme (respektíve nalejeme si trocha 140 oktánového NiTRA).
 
Takže si dobre prišraubujte závity, prejdeme už do mojej 4-tej dimenzie plnej hypotéz, vedeckej fantázie a trápneho humoru:) Pozor: o definícii vedomia, ale aj o filozofickom pojme Qualia "pokecáme" až v epizóde III.
 
OBSAH:
1) zhrnutie epizódy I. - teda pointa, ktorá zanikla vďaka mojej panike?)
2) čo mozgu škodí a čo prospieva,
3) ako vytuningovať mozog na váš maximálny potenciál, ak stihnem si to pripraviť, tak aj
4) moja hypotéza ako funguje krátkodobá a pracovná pamäť,
5) zhrnutie plus mínus ako funguje dlhodobá pamäť,
6) oprava chýb z epizódy I.
7) a trocha trápneho humoru.
 
Teším sa na vás:-)
 
Pripravila: Hana Dojčanová
Záznam: Pavel Bohuš