Klubovňa Mensy – O Freedivingu s Martinom Rumanom

apr
06
apr/06 18:00 - apr/06 20:00

Klubovňa Mensy

Konventná 11, prízemie vľavo

Bratislava - Staré Mesto

Naživo aj online.

Freediving, alebo inak „nádychové potápanie“, je najstarší zo spôsobov ako ľudia objavovali podmorský život v rôznych kultúrach už od nepamäti. Prvý zaznamenaný dôkaz o freedivingu možno vysledovať viac ako 7000 rokov späť k Chinchorros, starovekej civilizácii, ktorá žila pozdĺž pobrežia púšte Atacama (dnešné severné Čile a južné Peru).

Freediving nie je iba jedna z možných ciest do extrémnych hlbín pod vodnú hladinu, či krásna rekreačná aktivita pre bežných ľudí. Cesta poznania v zádrži dychu má nepopierateľný presah na spracovanie našich myšlienok či emócií do bežného života. Mnohé disciplíny freedivingu prinášajú veľa možností pre každého, kto má rád vodu a má chuť objavovať nielen život pod vodnou hladinou, ale aj seba samého.       

Freediving sa pre mnohých postupne stáva životným štýlom, či dokonca zmyslom života. Fyziologické zmeny, ktoré počas zádrže dychu spúšťa „Mammalian Diving Responze“ nielen chránia freedivera počas hlbokého ponoru, ale majú aj pozitíva pre zdravie človeka.        

Prednášajúci: Martin Ruman sa potopil v súťažnej disciplíne Free Immersion do hĺbky  FIM -101m v roku 2021, čím stanovil nový Slovenský rekord v organizácii AIDA International. Je Slovenský reprezentant, ale aj člen športového výboru vo Zväze Potápačov Slovenska a predseda komisie za freediving. Je aktívnym certifikovaným inštruktorom svetovo najpopulárnejšej a najväčšej organizácie AIDA International. Je zakladateľom klubu Ocean Devils Bratislava. V roku 2021/22 pracoval v jednom z najlepších centier freedivingu na svete v Egyptskom Sharm El Sheikh vo Freediving World ako inštruktor a „Safety Diver“.

Martin o sebe:  Už od detstva sa venujem rôznym športom, najdlhší čas to bol armwrestling v ktorom som bol v roku 2006 vicemajster sveta. Bol som športovec s odlišnou prípravou či mentálnym nastavaním, kvôli zraneniu pri sparingu v boxe som musel v roku 2013 s amrwerstlingom skončiť. Freediving zmenil nielen moje životné smerovanie, ale aj moje ja. Verím, že sa postupne stávam lepším človekom na mojej ceste bytia.

Pripravil: Ivan Šatura

Link na online v reálnom čase: https://us06web.zoom.us/j/88564934351?pwd=bnZJdk54ejJXc1R6N1dpbk9rdmhJQT09

Po prednáške predveľkonočné posedenie mensanov: https://www.mensa.sk/akcie/predvelkonocne-posedenie-mensanov

 

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.