Jarné stretnutie Mensy Slovensko

apr
28
apr/28 15:45 - máj/02 15:45

Hotel Telgárt

Telgárt

The Spring Annual Gathering of Mensa Slovakia

Na jarnom stretnutí 2023 si pripomenieme 30-te výročie založenia Mensy Slovensko.

Bude pri prekrásnom národnom parku Muránska planina. https://www.npmuranskaplanina.sk/

V okolí je množstvo atrakcií. https://www.kamnavylet.sk/sk/atrakcie/muranska-planina

Možnosť použiť rekreačné poukazy:-)

Nezabudnite si zakliknúť každú aktivitu, či stravu, inak nebudete mat danú položku garantovanú. Niektoré formuláre dostanete až po prihlásení sa do hlavného: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1XqqZZe82T6TCt7XPPaWMmINCaTbKmX5Ey4ygqfHkBN4/edit#gid=0

Niečo z programu:

29.04.2023 Cieľ výletu: VLAK

Ráno začneme stretnutím a  upresnením spoločného programu pred nástupom do vlaku o 10:00 hod. spred Penziónu Telgárt naprieč Gemerom. Približne pol hodina strávená vo vlaku nás prevedie rozmanitou a čarokrásnou prírodnou scenériou Gemera na trati Červená skala - Margecany. Naša cesta povedie z Telgártu unikátnym železničným technickým dielom, ktoré ešte aj dnes vyráža dych. Na výstavbe, ktorá sa začala v roku 1931 sa podieľalo celé okolie. Špirálová tunelová slučka, ktorá je súčasťou trate a prekonáva viac než 30 metrové prevýšenie, vzdialenosť medzi portálmi slučky je 83 metrov. Tvorí ju viac než kilometer dlhý Telgártsky tunel a Telgártsky a Chmarošský viadukt, ktorý je považovaný za najmalebnejší vlakový viadukt na Slovensku. Bola prvou a taktiež jedinou takouto stavbou v Československu.

Vystúpime v Dedinkách za úsekom trate medzi dvomi vodnými plochami Palcmanskej Maše. Úsek trate je považovaný za najkrajšiu vlakovú trať na Slovensku.

Po približne hodinovej prestávke sa vrátime traťou naspäť a pri Dobšinskej ľadovej jaskyni, nazvanej podľa významného slovenského spisovateľa Pavla Dobšinského, ktorý je rodákom z tohto kraja a zozbieral obrovské množstvo slovenských rozprávok. Pred sebou budeme mať cca 20 minútovú prechádzku na Ranč pod Ostrou skalou. Po ceste budeme míňať Farmu na Samelovej lúke, kde si môžeme urobiť prestávku a tí, ktorí majú objednanú hodinovú jazdu na koni čakajú nezabudniteľné pohľady z chrbta koňa na malebnú krajinu.

Teplý obed nás už bude čakať na Ranči pod Ostrou skalou a nielen ten. Poobedňajší program nám spestrí lukostreľba, jazda na koni v ohrade a spoločné aktivity a hry. Žltý školský autobus nášho hotela nás privezie späť do hotela, záujemci stihnú aj navštíviť aj  prameň Hronu.. Verím, že aj večer budeme ešte plný energie a strávime ho spoločne pri posedení a spoločnej zábave. Hotelový bufet bude otvorený do 21:00 hod.

Večer – kvízy.

DÔLEŽITÉ:

- ak máte záujem o jazdu vlakom, uveďte to v tabuľke v akciách (potrebné zakúpiť lístky a vytvoriť zoznam pre železnice, registrovaným príde formulár)

- ak máte záujem o jazdu na koni na Farme na Samelovej lúke, uveďte to v tabuľke v akciách (potrebné dopredu dohodnúť s farmou, cena 20 eur/ kôň na hodinu)

- ak máte záujem o obed na Ranči pod Ostrou skalou, uveďte to prosím v tabuľke (rezervácia obedu je tiež nutná vopred pri väčšej skupine)

 

30.04.2023 Na Kráľovej holi stojí strom zelený

Predpoludnie  - šifrovacia hra, prostredníctvom ktorej sa zabavíme a verím, že spoznáme aj Telgárt a jeho zákutia!

Po obede nás už bude čakať bohatý program v Šumiaci a možnosť ísť aj elektro-bicyklom na Kráľovú hoľu. Obed si treba objednať v tabuľke, zabezpečuje nám ho hotel.

Záujemci o výstup na Kráľovu Hoľu peši štartujú ráno.

Grilovačka.

01.05.2023 Čarovný Muráň - za históriou a prírodou.

Navštívime ruiny Muránskeho hradu uprostred prírodnej rezervácii. Možnosti prechádzky k hradu ešte upresníme.

Čaká nás tiež exkurzia do výroby buchiet , ktorým bola udelená udelená značka Regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Objednávanie je formou formuláru, ktorý registrovaným zašleme.

V lone tejto prírody si aj plaché sysle zvykli na ľudí a neboja sa priblížiť a zobrať od vás maškrtu, preto si do batôžku nezabudnite pribaliť mrkvu alebo jablko, cviklu, nepražené a nesolené slnečnicové semená, vlašské orechy, lieskové orechy (Sysľovisko peši z obce Muráň cca 30minút, alebo auto – parkovisko cca 400 m od Sysľoviska). Lov videí a fotografií povolené, potešíte aj Sysľovisko a jeho správcov svojimi foto-úlovkami na sieťach s označením @sysloviskomuranskaplanina.

Večer – kvízy.

02.05.2023 Príbeh železa – exkurzia do strojárskej výroby CSM v Tisovci, obed, Múzeum automobilov a prehliadka Brezna.

 Navštívime aj niečo zo slovenského priemyslu - výrobu strojov a zariadení, ktorá ma svoje počiatky v roku 1976 výrobou známeho UDS. Ich výrobky sa vyvážajú do celého sveta. Potom sa presunieme na obed (treba sa prihlásiť na obed vo formulári) a do najväčšej zbierky športových a exotických áut v strednej Európe kde si môžete zahrať aj minigolf v hale, oddýchnuť si môžete v bare v štýle Art Deco s výhľadom na Nízke Tatry a Brezno, deti sa môžu zabaviť v detskom kútiku (či bude vstup na strechu, kde je bazén nezaručujeme). Ak čas dovolí mestom nás prevedie Jozef Kunhart.

Jarné stretnutie bude plné atrakcií, kvízov, grilovačka pod jarnou oblohou, prekvapenia pre deti za šikovnosť a aktivity pre nás všetkých. Veríme že hlavne úsmev na tvári aj v srdci a veľa aktivít, ktoré by sme sami neprežili tak hodnotne ako v spoločnosti priateľov a zaujímavých aktivít prostredníctvom Mensy Slovensko...

N E Z A B U D N I T E :

Veľmi dôležité je, aby ste svoj záujem o aktivity, obedové menu, exkurzie, jazdu vlakom, buchty, vyznačili

do tabuľkového zoznamu a vyplnením formulárov do 18.04.2023, nakoľko je potrebné všetko zabezpečiť, kto sa nezahlási nemá účasť na akcii ani stravovanie garantované.

Myslíte na to, že ideme do kraja, kde budeme za aktivity platiť pravdepodobne vo väčšine prípadov v hotovosti, zoberte si preto so sebou nejakú hotovosť, lebo dostupnosť bankomatov bude obmedzená.

Určite nás poteší, ak sa aj vy zapojíte do programu a ak pripravíte futbalovú súťaž pre deti, alebo nám porozprávate o hviezdnej oblohe alebo čokoľvek, čo nás stmelí ako kolektív, jarné stretnutie bude o to bohatšie, veselšie a vo všetkých nás zanechá krásne spomienky na to, že sme strávili hodnotne prežité chvíle...

 

Tešíme sa na vás

Oganizačný tím: Hana Dojčanová

                            Zdenka Danková

                             Gabika Masaryková  

                             Henrich Kriško

 

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.