Tisícročná včela v Nitrianskom divadle

jún
12
jún/12 18:30 - jún/12 21:30

Divadlo Andreja Bagara

Svätoplukovo námestie 130/4
Nitra
 

Náš dlhoročný člen Dušan Nevin nás pozýva do DAB v Nitre. Pre mensanov stojí vstupenka 15 Eur (normálna cena 20) nahlásiť sa treba najneskôr do 8.6.2015 na https://www.facebook.com/dusan.nevin. Ďakujeme za aktivitu.

O predstavení:

Pôvodný slovenský muzikál na motívy románu Petra Jaroša.
Na nitrianske javisko po čase prichádza ďalšie hudobno-dramatické dielo. Veľká scénická muzikálová freska, ktorá vznikla na základe románu Petra Jaroša. Jeho Tisícročná včela je jedným z najvýznamnejších románových diel 20. storočia v slovenskej literatúre, s výrazným vplyvom magického realizmu a nadrealizmu.

Tisícročná včela je divadelnou metaforou o Slovensku a Slovákoch. O našich životoch, snoch, snaženiach, trápeniach, túžbach. O schopnosti vzdorovať osudu, slobodne a naplno žiť, ľúbiť... Vydobyť si svojbytné miesto na svete.

Inscenácia upriami divákovu pozornosť na osudy troch generácií rodiny Pichandovcov. Diváci sa stretnú s Martinom Pichandom – vášnivým včelárom, svojským dedinským filozofom, zberateľom starých máp, milovníkom geografie, žien a sladkého vína. S jeho dobroprajnou, trošku hašterivou manželkou Ruženou a s ich troma deťmi: rozvážnym murárom Samom (a jeho pokornou ženou Máriou), právnikom Valentom (s jeho manželkou Hermínou a frajerkou Hankou), s Kristínou, ktorá tragicky stráca manžela Adama Sroka. Nebude chýbať Kristínin osudový muž – kováč Julo Mitron s tajomnou ženou Matildou, rodičia Hermíny – zámožný podnikateľ Haderpán s nahlúplou manželkou Valikou – či nadrapujúci sa maďarón Pál Szokolík. Ale aj miestny chválenkár Fero Dropa, murársky predák Žufanko, večný pútnik svetom Gagoš, židovský krčmár Gersh s krásnou dcérou Martou a do nej zaľúbený Jozef Náder, z ktorého sa časom zrodí nespokojný burič a revolucionár. Kompozíciu príbehu doplní vážený a seriózny farár Domanec a miestny učiteľ – dobroprajný ovocinár, poet a filozof Orfanides. Náš príbeh – to je pestrá galéria väčších aj menších postáv, ich stretnutí, úsmevných aj dramatických, dýchajúcich životnou pravdivosťou, uveriteľnosťou, ale aj nepredvídateľnou osudovosťou či fantastikou...

Jednotlivé scény sa striedajú v prudkej dynamike javiskovej mozaiky. Zauzľujú sa partnerské, milenecké a rodinné vzťahy. Nebude chýbať napätie, humor, dramatické zvraty, prekvapivé situácie... Láska, vášeň, zrada. Zrkadlenie našej histórie. Dobrodružstvo aj vtip. Myšlienka túžby človeka po slobode.

http://www.dab.sk/sk/hra/2015.06.12/

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.