Mensa víkend

Slovenský raj, Stratenská jaskyňa

júl
21
júl/21 17:00 - júl/25 15:00

Slovenský raj
penzión NEMO
SNV - Ferčekovce

Na Jarnom stretnutí sme navštívili Demänovskú jaskyňu slobody s najväčším prístupným podzemným priestorom na Slovensku. Tam sme sa dozvedeli, že existuje ešte väčší podzemný priestor - Rozprávkový dóm v Stratenskej jaskyni. Problém je však v tom, že nie je verejnosti prístupný. Podarilo sa mi dohovoriť so šéfom Speleologického klubu Slovenský raj a umožnia nám návštevu tejto jaskyne.

Rozprávkový dóm

21. - 25. júla bude v Slovenskom raji Mensácky predĺžený víkend. Na sobotu 24. júla máme dohovorený sprievod do Stratenskej jaskyne s dvoma dobrovoľníkmi zo Speleologického klubu Slovenský raj, kde navštívime najväčší prírodný podzemný priestor na Slovensku - Rozprávkový dóm. Výpravy sa môže zúčastniť cca 10 osôb, ktoré by mali mať kondíciu postačujúcu na vysokohorskú turistiku. Vyžaduje sa prilba, čelovka alebo výkonna lampa, oblečenie vhodné do jaskyne (aj do blata) a tvrdá obuv. Z dediny Stratená pôjdeme peši cca 1 hod. k jaskyni, kde som dohovoril cca 2-hodinovú prehliadku (dá sa aj viac). Vo štvrtok a piatok (22. a 23. 7.) si naplánujeme turistiku roklinami Slovenského raja. Napríklad krásnu Suchú belú, feratu Kyseľ (najkrajšia roklina) - treba si zabezpečiť feratový set. Menej zdatní si môžu vybrať pohodové prechádzky na Čingove alebo v okolí Podleska. V nedeľu môžeme vybehnúť na Tomášovský výhľad a odtiaľ domov.

Ubytovanie je zabezpečené v penzióne NEMO vo Ferčekovciach v Spišskej Novej Vsi. Cena za noc je 16,50 €, raňajky (akoby švédske stoly) 3,50 €. Kapacita max. 15 osôb. Ak by bol väčší záujem, skontaktujte ma, bolo by to nutné dojednať.

Do Slovenského raja sme chodievali aj s Českými Mensanmi a boli sme tam aj v zime - môžete si vyhľadať vo fotogalérii. Tento rok ich nevolám kvôli korona-chaosu, ale keď bude niekto chcieť, nie je problém (ak bude miesto).

Teším sa na vás

Marián Zahradník

Kontakt na autora akcie

E-mail: marian@mensa.sk

Telefón: +421 905 725 470