Partia s Kempelenovým šachovým automatom

nov
14
nov/14 18:00 - nov/14 20:00

STU

Nám.Slobody 17

Budova Strojníckej fakutly STU, polsucháreň S1, vchod z Námestia SLOBODY 17 (spodná časť námestia SLOBODY pri ceste)

Bratislava

 

Wolfgang von Kempelen sa narodil v roku 1734 v Bratislave, vtedajšom Pressburgu, a preslávil sa ako polytechnik a vynálezca. Najväčšiu slávu priniesli W. Kempelenovi mechanizmy a zariadenia. So svojím šachový automatom Turkom precestoval celú Európu a porážal aj zdatných šachistov. Stroj porazil Benjamina Franklina a v roku 1808 aj Napoleona. „Automat“ kombinoval dômyslené technické riešenia s tzv. kabinetnou ilúziou. Šachista rafinovane ukrytý v Turkovom stole ovládal figurínu a porážal oponentov.

V Bratislave sa tejto zaujímavej osobnosti našich dejín venujú nadšenci zo združenia Kempelenopolis, kde sa angažuje aj náš mensan Andrej Aleksiev.
Zrekonštruovali automat Turka a v lete s ním urobili exhibičné vystúpenie po 250-tich rokoch. Ich verzia kombinuje klasickú ilúziu s modernou technológiou.
Tento unikát prinesú aj k nám do Klubovne Mensy. Je to naozaj výnimočná príležitosť zahrať si šach s Turkom. Ako protihráč sa prisľúbil náš mensanský šachový majster Vasil Hricák. Ale zahrať si môžete aj vy.
A samozrejme, že sa dozvieme aj niečo z histórie Turka a zo života jeho tvorcu v podaní predsedu OZ Kempelenopolis Andreja Grolla.

Dovtedy môžete navštíviť aj takúto zaujímavosť: https://www.facebook.com/events/2251670121810060/

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.