Klubovňa s Rasťom Šarišským

jún
27
jún/27 18:00 - jún/27 20:00

Staré lýceum

Konventná 15

Bratislava - Staré mesto

Naživo aj online

Esperanto nie je Fundamento

Posledná klubovňa v tomto školskom roku bude predprázdninová:-)

Lebo koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. A v lete tých jazykov popri cestovaní potrebuje človek dosť:-)

Esperanto je umelý jazyk, ktorý v roku 1887 vytvoril Ludwick Zamenhof a The Universal Esperanto Association je  najväčšou organizáciou, ktorá tento jazyk propaguje.

Esperanto je v porovnaní s národnými jazykmi oveľa ľahšie a rýchlejšie naučiteľné, čo mu dáva veľkú výhodu. Podľa rôznych štúdií sa ukázalo, že tento jazyk je 5-10-krát ľahšie naučiteľný než národné jazyky. Na dobrej komunikačnej úrovni sa môžete naučiť do 3-6 mesiacov. Ľahko si ho osvojíte aj samoštúdiom (čo je obyčajne úplne zložité a aj nemožné pre väčšinu jazykov). Jazyk sa ľudia učia v rôznych krajinách, vo viac než 120 štátoch existujú kluby, skupiny, združenia esperantistov.

Slovná zásoba esperanta pochádza zväčša zo západoeurópskych jazykov, pričom jeho syntax a morfológia poukazuje na vplyv slovanských jazykov. Morfémy sa nemenia a dajú sa takmer bez obmedzenia kombinovať, čím sa vytvárajú slová rôznych významov. Esperanto má veľa spoločného s analytickými jazykmi, ku ktorým patrí napríklad čínština; naopak vnútorná štruktúra esperanta do istej miery odráža aglutínne jazyky, ako napríklad japončinu, svahilčinu a turečtinu.

V minulosti boli snahy o jeho presadenie ako povinného jazyka v celom svete, nuž, ale "živé" jazyky ho stále "valcujú". Vlastne aj esperanto je živý jazyk. Len umelo vytvorený.

Už nám o ňom robil prednášku mensan, esperantista a propagátor Esperanta "vo výslužbe" Rastislav Šarišský, tak sa ho znova chceme opýtať, ako na tom esperanto je v súčasnosti. Povieme si o počiatkoch Esperanta, jeho zmenách a kedy prestalo byť projektom jedného muža.

Link na online v reálnom čase: https://us06web.zoom.us/j/87828688329?pwd=axYvnWn9IyQbQLJMzmLB9bP2XGKZag.1

 

 

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.

Prihlásení ľudia