Klubovňa Mensy - Nové možnosti umelej inteligencie pre zlepšenie rozhrania človek-stroj

máj
25
máj/25 18:00 - máj/25 20:00

Klubovňa Mensy

Konventná 11 - prízemie vľavo

Bratislava - Staré Mesto

Naživo aj online

Súčasné úspechy umelej inteligencie sa točia okolo tzv. veľkých jazykových modelov, najviac pozornosti si pritom vyslúžil ChatGPT.

Tieto modely  prešli za posledné desaťročie pozoruhodným vývojom, v ktorom možno identifikovať tri kľúčové vynálezy: embedding (2013), transformery (2017), prompty (2021). Na jeho počiatku vedeli tieto modely zvládať synonymá a generovanie textu, potom boli rozšírené na prekladače, potom získali schopnosť diskusie na akúkoľvek tému a dnes ich vieme použiť na vygenerovanie plánu pre stroj z požiadavky užívateľa zadanej v prirodzenom jazyku. Tento pokrok má veľký potenciál na premenu rozhrania medzi človekom a rôznymi strojmi od počítača po robotov.

Prednášajúci: RNDr. Andrej Lúčny, PhD., mensan,  pôsobí na Katedre aplikovanej informatiky na Matfyze v Bratislave, kde vyštudoval (pod vedením prof. Jozef Kelemena) odbor umelá inteligencia a získal doktorát z aplikovanej informatiky. V značnej miere pôsobí v komerčnej sfére (MicroStep-MIS, ME-Inspection). Je spoluzakladateľom občianskych združení Robotika.SK a Trojsten. Istý čas pôsobil ako hlavný porotca Central European Regional ACM Programming Contest a je pravidelným porotcom súťaže mobilných robotov ISTROBOT.

Link na prednášku online v reálnom čase:   https://us06web.zoom.us/j/81405215243?pwd=Y1pmcFFwQmd3MjFSeWUxSUNXeitoUT09

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.