Klubovňa - Living Memory

nov
28
nov/28 18:00 - nov/28 20:10

Konventná 11, prízemie vľavo

Bratislava - Staré Mesto

 

Význam historických súvislostí pre našu budúcnosť. Nezabúdajme na minulosť. Naša spoločnosť po 30-tich rokoch od Nežnej revolúcie.

Po 30. rokoch od pádu totalitného komunistického režimu a po takmer 75. rokoch od skončenia 2. svetovej vojny sme v dôsledku nedostatočného vyrovnávania sa s totalitnou minulosťou, zlyhávania politických a právnych inštitúcií štátu a nedostatočnému vzdelávaniu v oblasti histórie, svedkami nástupu rôznych extrémistických vplyvov a skresľovania histórie.

Občianske združenie Living Memory vzniklo ako reakcia ľudí, ktorí sa dlhodobo zaoberajú fungovaním totalitných režimov a ktorí sú presvedčení, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmosťou, aj keď sa to tak mnohým môže zdať. Ľudská dôstojnosť, sloboda a právny štát sú pre demokratické fungovanie spoločnosti mimoriadne dôležité.

Living Memory prináša osudy skutočných ľudí, obetí a ich prenasledovateľov v oboch totalitných režimoch na Slovensku, zhromažďuje autentické archívne dokumenty, aby sme nezabudli na našu pohnutú históriu.

Prednášateľ: Ľubomír Morbacher

Je absolventom Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Do roku 2014 pracoval v Ústave pamäti národa v Bratislave, kde sa zaoberal dokumentáciou obetí železnej opony v rokoch 1948 – 1989 a mapovaním štruktúr ŠtB na Slovensku. Od roku 2014 spolupracuje s Platformou európskej pamäti a svedomia so sídlom v Prahe. Je spoluautorom knihy Zločiny komunizmu na Slovensku 1948 – 1989, ktorá získala v roku 2001 Cenu Dominika Tatarku. V roku 2015 sa podieľal na vytvorení dokumentárneho filmu 32 utajovaných strán – správa z pekla.

 

 

Registrácia: 
Zadaný e-mail sa priradí k tejto registrácii.
CAPTCHA
Táto otázka slúži na overenie toho, či ste človek (teda pomáha proti spamu).
Obrázková CAPTCHA
Vložte znaky zobrazné na obrázku.